آموزش بازی حکم | روش بازی حکم چیست؟

همانطور که می‌دانید بازی حکم یکی از محبوبترین بازی های کازینویی، خصوصا در ایران است که اگر به آن مسلط شوید بدون شک کسب در آمد بسیار بالایی هم دارد (دنبال کسب درآمد بالا از طریق بازی هستید؟ اینجا کلیک کنید…). این بازی هم به صورت شرطی و هم دوستانه قابل انجام است و تلفیقی از هیجان و هوشمندی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد. بازی حکم می‌تواند دو، سه و یا چهار نفره بازی شود؛ البته ما در این مطلب قصد داریم روش انجام بازی حکم چهارنفره را به شما بیاموزیم.

در بازی حکم چهارنفره، بازیکنان دور هم می‌نشینند و افراد روبرو، دو به دو باهم گروه می‌شوند. یعنی امتیاز افراد روبرو به صورت مشترک محاسبه می‌شود.

آموزش بازی حکم

چطور در بازی حکم حاکم را تعیین کنیم؟

برای شروع بازی حکم ابتدا باید حاکم را تعیین کنیم. لذا معمولا یک نفر دست کارت‌ها را برداشته و جلوی هر نفر یک کارت می‌گذارد. حاکم کسی است که اولین برگ آس به او بیافتد.

بعد از انتخاب حاکم، فردی که سمت چپ حاکم نشسته باید کارت‌ها را برداشته و بر بزند، و سپس شروع به دست دادن بکند یعنی کارت‌ها را بین بازیکنان تقسیم کند.

چطور در بازی حکم چهار نفره دست بدهیم؟

بعد از بر زدن کامل ورق‌ها، فرد از حاکم شروع کرده و به هر بازیکن ۵ کارت می‌دهد. در این مرحله روند دست دادن تا زمانی که حاکم حکم را تعیین کرده و اعلام کند متوقف می‌شود. بعد از اعلام حکم، بقیه کارت‌ها چهارتا چهارتا بین بازیکنان تقسیم می‌شوند؛ یعنی در نهایت هر بازیکن باید ۱۳ کارت داشته باشد.

چطور در بازی حکم، حکم کنیم؟

انتخاب حکم بستگی به استراتژی و سلیقه حاکم دارد. معمولا خالی حکم می‌شود که حاکم کارت‌های با ارزش‌تری از آن در دست خود دارد. به‌عنوان مثال فرض کنید شما حاکم هستید و در دست خود یک آس و بی‌بی گشنیز، ۲ و ۵ دل و ۸ پیک دارید، در این حالت واضح است که گشنیز گزینه خیلی بهتری برای حکم شدن است. گاهی انتخاب سخت‌تر از حالتی است که ذکر شد، درنتیجه شما باید با سلیقه خود تصمیم بگیرید.

در چه حالتی حاکم می‌تواند کارت ‌هایش را پس بدهد؟

اگر هنگامی که پنج کارت اول به حاکم داده می‌شود، هیچ کارتی در آن بالاتر از ۱۰ نباشد یعنی آس، شاه، بی‌بی و سرباز نداشته باشد، حاکم می‌تواند دست خود را رو کند و پس بدهد. در این حالت کسی که مسئول دادن دست‌ها بوده همه کارت‌ها را جمع کرده، دوباره بر می‌زند و از اول شروع به دادن دست‌ها می‌کند. به این قانون ده لو کم می‌گویند.

“تصویر۲”

کدام کارت‌ها در بازی حکم باارزشتر هستند؟

تمام بازی جکم برپایه ترتیب ارزش کارت‌هاست. پس شما باید این ترتیب را بدانید:

آس باارزش‌ترین کارت یک خال است.

بعد از آس ترتیب ارزش از زیاد به کم: شاه، بی‌بی، سرباز، ۱۰، ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲.

البته توجه کنید که ارزش برگی که خال حکم دارد از همه کارت‌های دیگر بیشتر است. یعنی مثلا اگر حکم گشنیز باشد، ۳ گشنیز ارزش بیشتری نسبت به آس دل دارد.

نحوه انجام بازی حکم

بعد ار طی شدن مراحلی که توضیح دادیم، حاکم یک برگ را روی زمین می‌اندازد. سپس از سمت راست حاکم، افراد بازی را ادامه می‌دهند و دور از سمت راست حاکم می‌چرخد. هرکس باید یک برگ از خالی که حاکم بازی کرده بود روی زمین بیاندازد. وقتی هر چهار بازیکن کارت خود را روی زمین انداختند، امتیاز آن دست به گروهی می‌رسد که باارزش‌ترین برگ روی زمین را انداخته باشد.

در این حالت آن گروه یک دست می‌گیرد و این چهار کارت جمع شده و به عنوان نشانه یک امتیاز گرفته شده جلوی یکی از بازیکنان این گروه قرار می‌گیرد.

کسی که آخرین دست را گرفته باید دور بعد را شروع کند و یک کارت را روی زمین بیاندازد تا بازی ادامه پیدا کند. اگر کسی خالی را که فرد اول بازی کرده نداشته باشد، می‌تواند دست را ببرد یا رد بدهد که این اصطلاحات را در ادامه توضیح خواهیم داد.

·       چطور در بازی حکم یک دست را ببریم؟

اگر هیچ کارتی از خالی که بازی می‌شود نداشته باشید، می‌توانید یک برگ از خال حکم را بازی کنید. در اینصورت از آن‌جایی که ارزش کارت حکم از کار‌ت‌های دیگر بیشتر است، شما دست را می‌گیرید.

البته واضح است که اگر بازیکن دیگری هم همین کار را بکند دست به کسی می‌رسد که برگ حکم باارزش‌تری را بازی کرده.

آموزش بازی انفجار را از دست ندهید 😍

 

·       چطور در بازی حکم یک دست را رد بدهیم؟

هنگامی که خالی که بازی می‌شود را ندارید و نمی‌خواهید یا نمی‌توانید کارت حکم بازی کنید، می‌توانید یک کارت از خال دیگری را بازی کنید که نه بازی می‌شود و نه حکم است؛ در این حالت شما آن دست را رد داده‌اید.

آموزش بازی حکم

چطور برنده بازی حکم تعیین می‌شود؟

در هر راند اولین گروهی که به امتیاز ۷ دست برسد برنده آن راند از بازی است. معمولا هرگروهی به امتیاز ۳ یا ۵ راند برد برسد برنده نهایی است، اما اینکه در کل چند راند بازی انجام بگیرد تا برنده نهایی تعیین شود سلیقه‌ای است.

قوانین امتیازدهی در بازی حکم چکونه است؟

بعضی از حالت‌های برد در یک راند، بالاتر از یک امتیاز دارند که آن حالت‌ها را توضیح خواهیم داد.

کوت کردن: وقتی تیم حاکم بتواند ۷ دست بگیرد و برنده راند شود، در حالتی که که تیم حریف هنوز هیچ دستی نگرفته، اصطلاحا می‌گوییم تیم بازنده کوت شده. در این حالت تیم حاکم به‌جای ۱ امتیاز، ۲ امتیاز می‌گیرد.

پرکوت کردن: وقتی تیمی که حاکم در آن نبوده یک راند را ببرد، در حالی که تیم حاکم هنوز هیچ دستی را نگرفته است، تیم حاکم پرکوت شده. در این حالت تیم برنده به‌جای ۱ امتیاز، ۳ امتیاز می‌گیرد.

کوت دست شش: اگر تیمی در راند ششم تیم دیگری را کوت کند امتیاز تیم برنده ۱، و امتیاز تیم بازنده ۶ خواهد شد. بعد از این اتفاق معمولا تیم بازنده حاکم می‌شود اما قبل از شروع بازی باید در مورد این موضوع توافق شود.

بام: وقتی یک تیم ۷ دست را بگیرد اما بازی را ادامه داده و بتواند همه ۱۳ دست ممکن در یک راند را بگیرد، بام رخ داده. در این حالت کل بازی تمام شده و تیم برنده، برنده کل بازی است.

 

خب آموزش به پایان رسید و ما هم در تاینی بت امیدواریم شما هم با انجام این بازی اوقات خوشی را در کنار دوستان خود تجربه کنید 😉

۰ / ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *